Vivere militare est (жить — значить бороться) или уголовный кодекс учит добру

Наши улицы совершенно безопасны.
Опасны только люди на улицах.
(с) Фрэнк Риццо

Мы писали об административных вариантах обжалования решений УТСЗН о приостановке выплаты адресной помощи, решений УПФ о приостановке выплаты пенсий.

Мы писали и о судебных вариантах обжалования  незаконных действий сотрудников УТСЗН  и сотрудников УПФ.

Как еще бороться за свои права? С помощью уголовного производства.

Что такое Уголовный кодекс? Уголовный кодекс имеет своей задачей охрану от преступных посягательств личности, ее прав и свобод, интересов общества и государства, собственности, природной среды, мира, безопасности человечества, а также предупреждение преступлений, воспитание граждан в духе соблюдения Конституции и законов.

Ст. 364 Уголовного кодекса гласит –

1. Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, —

карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, —

карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Примітка. 1. Службовими особами у статтях 364 …..цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом…..

3. Істотною шкодою у статтях 364 ….вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

4. Тяжкими наслідками у статтях 364…. вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Существенным ущербом по статье 364 УК Украины с 01.05.2016 года считается сумма — 69 950,00 грн.

Если вы пострадали от приостановления выплат адресной помощи, то, совместно с другими внутреннее перемещенными лицами в вашем регионе (объединившись, чтобы сумма невыплат составила 69 950,00 грн.)  имеете полное право подать заявление о совершении служебными лицами УТСЗН уголовного правонарушения по ст.364 УК Украины в процессе принятия решения о временном приостановлении выплат адресной помощи ВПЛ (шаблон №1).

Скачать и распечатать шаблон №1 в формате PDF можно по ссылке

Скачать и распечатать шаблон №1  в формате doc можно по ссылке

Шаблон №1

____________ районне управління

Головного управління Національної поліції в __________

Адреса: ______________________________

….Ваші прізвище, ім’я, по-батькові повністю…

…Ваша поштова адреса….

…Ваша електронна поштова адреса (за бажанням)….

…контактний номер телефону (за бажаннями)….

(всіх заявників)

ЗАЯВА

про вчинення службовими Управління праці та соціального захисту населення ____________________ кримінального правопорушення під час прийняття рішення протимчасовепризупиненнявиплат внутрішньопереміщенимособам

03.03.2016 року на офіційної сайті Міністерства соціальної політики України опубліковане (http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=186735&cat_id=107177) рішення щодо відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

17.03.2016 року на офіційної сайті Міністерства соціальної політики України опубліковане  (http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=187174&cat_id=107177) повідомлення щодо відновлення виплат тим переселенцям, яким вони були призупинені помилково.

05.04.2016 року на офіційної сайті Міністерства соціальної політики України опубліковано  (http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=187761&cat_id=107177) механізм відновлення соціальних виплат переселенцям у разі їх помилкового призупинення.

По кожному із заявників (опис):

(1) Я, __________________ з ________ року у зв’язку із проведенням антитерористичної операції (Наказ Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення»), змушений був покинути своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та переміститись до _________________. На виконання вимог Закону №1706-VII та в порядку реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (надалі по тексту – «Постанова №509»), я, ____________ звернувся до Управління праці та соціального захисту населення __________________ із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. ____________ року отримана Довідка № ___________ про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, копія додається.

____________ року в порядку реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі по тексту – «Постанова №505») звернувся до Управління праці та соціального захисту ________________________ (надалі по тексту – «Відповідач»)  із заявою для отримання грошової допомоги за фактичним місцем проживання (перебування).

Я, ____________ є уповноваженим представником сім’ї, яка складається із ___________________, копії свідоцтва про державну реєстрацію шлюбу, свідоцтв про народження дітей додаються.

Переміщення із постійного місця проживання зумовило виникнення цілої низки проблем: незабезпечення житлом, не можливість працевлаштування, відсутність фінансових ресурсів для існування, відсутність соціального захисту, відсутність компенсаційних механізмів відшкодування втрат внаслідок проведення АТО, що відповідно призводить до ситуації, коли адресна допомога стає практично єдиним джерелом можливості оплачувати житло сім’ї.

Адресна допомога нараховувалась від _____________ року та до _________________ року, щомісячно нараховували адресну допомогу та перераховували належні до виплати суми на картковий рахунок №_________________, що відкритий на моє ім’я в АКБ __________________________.

Розмір щомісячної  адресної допомоги складає __________ грн. і, відповідно, зазначена сума до ____ числа кожного місяця перераховувалась на зазначений рахунок.

У ___________ 2016 року на картковий рахунок не була зарахована щомісячна адресна допомога.

(2) ……

(3)……

Таким чином загальна сума адресної допомоги недоотримана заявниками становить — 69 950,00 грн.

Вважаємо, що дії під час прийняття  цього рішення (повідомлення, заяви,  тощо), надалі – «рішення»,  містять ознаки складу злочину передбаченого ч.1. ст. 364 КК України з огляду на наступне. У вказаному рішення міститься, зокрема повідомлення про тимчасове зупинення виплат внутрішньо переміщеним особам. Таке повідомлення є незаконним, з огляду на його невідповідність нормативно-правовим актам вищої юридичної сили і перевищення повноважень при його прийнятті.

Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон № 1706-VII встановлює гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, зокрема Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні. Гарантує захист від примусового повернення на покинуте місце проживання.

Закон № 1706-VII визначає заборону дискримінації, закріплюючи положення, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.

Постановою Кабінету Міністрів №505 від 01.10.2014 року визначені підстави припинення адресної допомоги, а не призупинення адресної допомоги. Жодної з визначених будь-яким іншим нормативно-правовим актом підстав для тимчасового призупинення виплат внутрішньо переміщеним особам не існує.

Законом №1706-VII визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Внутрішньо переміщена особа зобов’язана: 1) дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства; 3) повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від’їзду; 4) у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

Підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Зазначеним Законом,  зокрема,  вилучено  частини  другу – шосту статті 5,  пункт перший статті 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», відповідно до яких територіальні підрозділи ДМС України проставляли відмітку про реєстрацію на довідці внутрішньо переміщених осіб. Також вилучено довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб із документів, які передбачені статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», для внесення відмітки про зареєстроване місце проживання/перебування осіб. Таким чином, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення оформляють довідки про взяття на облік внутрішньо перемішених осіб та ведуть облік зазначених осіб. Територіальні підрозділи ДМС України, здійснюють оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус за місцем проживання внутрішньо перемішених осіб згідно з дорученням голови ДМС України від 02 жовтня 2015 року № Д/153/2.1-15. При цьому відмітка про реєстрацію місця проживання/перебування у довідці взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не проставляється.

П.2 роз’яснювального листа Міністерства юстиції України від 26 грудня 2008 року №758-0-2-08-19 «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії» передбачено, що неузгодженість між чинними нормативно-правовими актами, їхнє протиріччя з одного й того самого предмета, а також суперечність між двома або більше формально чинними нормами права, прийнятими  з  одного  і того ж питання,  в теорії права відомі як колізія норм права. У разі існування суперечності між актами, прийнятими різними за місцем в ієрархічній структурі органами — вищестоящим та нижчестоящим, застосовується акт, прийнятий вищестоящим органом, як такий, що має більшу юридичну силу.

Чинне законодавство не передбачає подання внутрішньо переміщеними особами будь-яких документів, та здійснення внутрішньо переміщеними особами будь-яких дій щодо підтвердження свого місця проживання під час процесу призупинення виплат.

У ч.1. ст. 364 КК України передбачено кримінальну відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, —

Безпосереднім об’єктом злочину у цьому випадку будуть суспільні відносини у сфері службової діяльності службових осіб УПСЗН в частині реалізації державної політики з питань забезпечення виплат та ведення обліку внутрішньо переміщених осіб.

Суспільно небезпечним діянням буде прийняття рішення службовими особами УПСЗН про тимчасове призупинення виплат внутрішньо переміщеним особам, зміст якого явно не відповідає вимогам законодавства України і не входить до компетенції УПСЗН.

Суспільно небезпечними наслідками є, як мінімум, істотна шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян. Істотна шкода відповідно до ч.3. статті ст. 364 КК України — істотною шкодою у статтях 364 …вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Відповідно до ПК України розділ XX (20), підрозділ 1 пункт 5 «…Якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.».

Відповідно до підпункту 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV Податкового кодексу України податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Відповідно до ст.7 Закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір прожиткового мінімуму — 2016 на одну особу (у розрахунку на місяць) встановлено у розмірі з 1 січня 2016 року — 1330 гривень, з 1 травня — 1399 гривень, з 1 грудня — 1496 гривень.

Спричинена істотна шкода охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремим внутрішньо переміщеним особам.

Причинний зв’язок між суспільно небезпечними наслідками і суспільно небезпечним діянням є прямим і необхідним.

Суб’єктивна сторона характеризується виною у формі прямого умислу. Службові особи УПСЗН, як державні службовці, працівники органу місцевого самоврядування обізнані з нормативними положенням законодавства України, текстом прийнятого  рішення, тобто вони усвідомлювали характер свого діяння, передбачали його наслідки і бажали їх настання.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

У ч.1. ст. 218 КПК України передбачено, що досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.

Місцезнаходження УПСЗН: __________________________________.

Відповідно до ст. 60 КПК України заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим. Заявник має право: 1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію; 2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи; 3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

Згідно з п.1.2.,1.3., 1.4. Розділу ІІ Положення «Про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань» затвердженого наказом Генерального прокурора України №69 від 17.08.2012р. відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про  вчинення кримінального правопорушення.  Особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне правопорушення під розпис попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення, крім випадків надходження заяви, повідомлення поштою або іншими засобами зв’язку.  Заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення вважаються поданими з моменту попередження особи про кримінальну відповідальність (за виключенням випадків, коли таке попередження не можливо зробити з об’єктивних причин, зокрема надходження заяви, повідомлення поштою, іншим засобом зв’язку.

Вищевказана заява відповідає усім зазначеним вимогам, подається засобами зв’язку і повинна бути внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 60, 214, 215, 216, 218 КПК України, просимо:

1. Внести відомості, зазначеній у цій заяві до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування за ч.1. ст. 364 КК України.

2. Надати документ, що підтверджує прийняття цієї заяви і її реєстрацію в Єдиному реєстрі досудових розслідувань шляхом надіслання поштові адреси, копію на електронні поштові адреси.

3. Інформувати нас шляхом надіслання на поштову адресу, копії на електронні поштові адреси, про результати досудового розслідування.

…дата…

… підписи…

 

Если вы пострадали от приостановления пенсии, то, совместно с другими внутреннее перемещенными лицами в вашем регионе (объединившись, чтобы сумма невыплат по пенсии составила 69 950,00 грн.)  имеете полное право подать заявление о совершении служебными лицами УПФ и УТСЗН уголовного правонарушения по ст.364 УК Украины в процессе принятия решения о временном приостановлении выплаты пенсии (шаблон №2).

Скачать и распечатать шаблон №2 в формате PDF можно по ссылке

Скачать и распечатать шаблон №2  в формате doc можно по ссылке

Шаблон №2

____________ районне управління

Головного управління Національної поліції в __________

Адреса: ______________________________

….Ваші прізвище, ім’я, по-батькові повністю…

…Ваша поштова адреса….

…Ваша електронна поштова адреса (за бажанням)….

…контактний номер телефону (за бажаннями)….

(всіх заявників)

ЗАЯВА

про вчинення службовими УПФ ___________________ та Управління праці та соціального захисту населення ____________________ кримінального правопорушення під час прийняття рішення протимчасовепризупиненняпенсій внутрішньопереміщенимособам

04 березня 2016 року службовими особами Пенсійного фонду України було прийняте рішення про поновлення виплати пенсій – поновлення виплати тимчасово зупинених пенсій внутрішньо переміщеним особам проводиться на підставі особистого звернення пенсіонера з дати припинення виплати до органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії, пенсіонер особисто подає заяву про поновлення виплати пенсії, пред’являє паспорт та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Виплата поновлених пенсій  проводиться додатковими відомостями на рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» . Увага! Орган Пенсійного фонду України, який поновлює виплату пенсії, буде перевіряти інформацію про реєстрацію пенсіонерів в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. (текст взято з офіційного веб-порталу  http://www.pfu.gov.ua/pfu/control/uk/publish/article?art_id=244857&cat_id=184068).

На офіційному сайті Міністерства
соціальної політики України опубліковане (http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=186735&cat_id=107177)
рішення щодо відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які не змінили місце проживання, потрібно особисто звернутися до управлінь соціального захисту населення та Пенсійного фонду України влади за місцем проживання відповідно до виду соціальної виплати (допомога чи пенсія).

Внутрішньо переміщеним особам, які внаслідок різних обставин змінили фактичне місце проживання, для продовження отримання пенсій та інших соціальних виплат необхідно звернутися до органів соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання для внесення відповідної інформації до бази даних таких осіб та отримання довідки з підтвердженням внесених до неї даних про місце фактичного проживання територіальними підрозділами ДМС.

По кожному із заявників (опис):

Так, Я, _____________ з ________ року здобув право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням №_______________, яке видано Пенсійним фондом України на ім’я ________ року (копія додається).

До ___ (місяць)____ 201__ року перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України _______________ (району, міста) ______________.

У зв’язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі — Тимчасовий порядок), у населеному пункті, де мешкав, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Внаслідок цього, не маючи інших джерел існування крім пенсії,  змушений був звернутися із заявою про взяття на облік та виплату пенсії до іншого територіального органу Пенсійного фонду України.

З  ___ (місяць)____ 201__ року мене _____________, поставлено на облік до Управління Пенсійного фонду України ______________ .

Саме з  цього часу та до березня 2016 року УПФ ____________ нараховував пенсійне забезпечення та перераховував належні до виплати суми на картковий рахунок №_________________, що відкритий на його ім’я в АКБ __________________________.

Розмір щомісячної пенсії складає __________ грн. і, відповідно, зазначена сума ____ числа кожного місяця перераховувалась на зазначений рахунок.

У ___________ 2016 року на картковий рахунок _________ не була зарахована щомісячна пенсія.

(2)…………

(3)………..

Таким чином загальна сума пенсії, недоотримана заявниками становить — 69 950,00 грн.

Вважаємо, що дії під час прийняття  цього рішення (повідомлення, заяви,  тощо), надалі – «рішення»,  містять ознаки складу злочину передбаченого ч.1. ст. 364 КК України з огляду на наступне. У вказаному рішення міститься, зокрема
повідомлення про тимчасове зупинення пенсій внутрішньо переміщеним особам. Таке
повідомлення є незаконним, з огляду на його невідповідність нормативно-правовим
актам вищої юридичної сили і перевищення повноважень при його прийнятті.

Зокрема, Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Єдиним нормативним актом, що відповідно до вимог Конституції України регулює питання пенсійного забезпечення громадян України є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон).

Згідно його статті 4 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення. Також, згідно статті 5 цього Закону, виключно цим Законом визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням.

Статтею 7 Закону визначені принципи, за якими здійснюється державне пенсійне страхування. До них віднесені зокрема: законодавче визначення умов і порядку здійснення загальнообов’язкового державного пенсійного страхування; рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом; гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду; обов’язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов’язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.

Статтею 47 Закону встановлено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», №1058-IV, від 09.07.2003, взагалі не передбачає можливість призупинення виплати пенсії, яка раніш була призначена та виплачувалась. Законом, а саме його статтею 49, передбачено право територіального органу Пенсійного фонду своїм рішенням припиняти виплату пенсії, у випадках:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Натомість, жодної з визначених Законом чи будь-яким іншим нормативно-правовим актом підстав для тимчасового призупинення пенсій внутрішньо переміщеним особам не існує.

У ч.1. ст. 364 КК України передбачено кримінальну відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, —

Безпосереднім об’єктом злочину у цьому випадку будуть суспільні відносини у сфері службової діяльності службових осіб управління Пенсійного фонду України та УПСЗН в частині реалізації державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

Суспільно небезпечним діянням буде прийняття рішення службовими особами управління Пенсійного фонду України та УПСЗН про тимчасове призупинення пенсій внутрішньо переміщеним особам, зміст якого явно не відповідає вимогам законодавства України і не входить до компетенції управління Пенсійного фонду України та УПСЗН.

Суспільно небезпечними наслідками є, як мінімум, істотна шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян. Істотна шкода відповідно до ч.3. статті ст. 364 КК України -істотною шкодою у статтях 364 …вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Відповідно до ПК України розділ XX (20), підрозділ 1 пункт 5 «…Якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного
року.».

Відповідно до підпункту 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV Податкового кодексу України податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Відповідно до ст.7 Закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір прожиткового мінімуму — 2016 на одну особу (у розрахунку на місяць) встановлено у розмірі з 1 січня 2016 року — 1330 гривень, з 1 травня — 1399 гривень, з 1 грудня — 1496 гривень.

Спричинена істотна шкода охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремим внутрішньо переміщеним особам.

Причинний зв’язок між суспільно небезпечними наслідками і суспільно небезпечним діянням є прямим і необхідним.

Суб’єктивна сторона характеризується виною у формі прямого умислу. Службові особи управління Пенсійного фонду України та УПСЗН, як державні службовці та службовці органів місцевого самоврядування обізнані з нормативними положенням законодавства України, текстом прийнятого  рішення, тобто вони усвідомлювали характер свого діяння, передбачали його наслідки і бажали їх настання.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

У ч.1. ст. 218 КПК України передбачено, що досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. Місцезнаходження Управління Пенсійного фонду ___________________.

Відповідно до ст. 60 КПК України заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим. Заявник має право: 1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію; 2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи; 3) отримати інформацію про закінчення досудового
розслідування.

Згідно з п.1.2.,1.3., 1.4. Розділу ІІ Положення «Про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань» затвердженого наказом Генерального прокурора України №69 від 17.08.2012р. відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, зокрема мати
короткий виклад обставин, що можуть свідчити про  вчинення кримінального
правопорушення.  Особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне
правопорушення під розпис попереджається про кримінальну відповідальність за
завідомо неправдиве повідомлення, крім випадків надходження заяви, повідомлення
поштою або іншими засобами зв’язку.  Заява чи повідомлення про кримінальне
правопорушення вважаються поданими з моменту попередження особи про кримінальну відповідальність (за виключенням випадків, коли таке попередження не можливо зробити з об’єктивних причин, зокрема надходження заяви, повідомлення поштою, іншим засобом зв’язку.

Вищевказана заява відповідає усім зазначеним вимогам, подається засобами зв’язку і повинна бути внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 60, 214, 215, 216, 218 КПК України, просимо:

1. Внести відомості, зазначеній у цій заяві до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування за ч.1. ст. 364 КК України.

2. Надати документ, що підтверджує прийняття цієї заяви і її реєстрацію в Єдиному реєстрі досудових розслідувань шляхом надіслання поштові адреси, копію на електронні поштові адреси.

3. Інформувати нас шляхом надіслання на поштову адресу, копії на електронні поштові адреси, про результати досудового розслідування.

…дата…

… підписи…

 

Как правильно обратиться с заявлением о преступлении.

Со вступлением в силу с 20 ноября 2012 года новым УПК Украины кардинально изменен порядок начала расследования уголовных правонарушений. В настоящее время уже не выносятся постановления о возбуждении уголовного дела, либо об отказе в его возбуждении. Следователь, прокурор, получив заявление о совершенном уголовном преступлении должны безотлагательно, но не позднее 24 часов, внести соответствующие сведения в Единый реестр досудебных расследований и начать расследование. УПК Украины четко определено, что отказ в принятии и регистрации заявления об уголовном правонарушении не допускается (ст. 214 УПК Украины).

Так, согласно УПК Украины, с заявлением о преступлении могут обращаться заявитель (лицо, которому только известно о совершенном уголовном преступлении) и потерпевший (лицо, в отношении которого совершено уголовное преступление). В случае, если вы пострадали от преступления, вас могут внести в Единый реестр досудебных расследований как заявителя, а не как потерпевшего. Это вызвано тем, что заявителю, по УПК Украины, только сообщается о внесении заявления в Единый реестр досудебных расследований и о принятом решении по уголовному производству, то есть его права значительно уже, чем права потерпевшего. Таким образом, следователь формально выполняет требование УПК Украины (вносит сведения вашего заявления в Единый реестр досудебных расследований), но не берет на себя никакой ответственности за обеспечение ваших прав как потерпевшего, поскольку вносит вас как заявителя. Поэтому при подаче заявления о преступлении необходимо требовать, чтобы соответствующее должностное лицо предупредило вас об уголовной ответственности за заведомо ложное сообщение о преступлении, а также предоставило вам памятку пострадавшего. Если вы не уверены, что ваше заявление зарегистрировано, вы можете потребовать предоставить вам выписку из Единого реестра, которую обязаны вам предоставить.

По уголовному производству вас должны допрашивать не как свидетеля, а как потерпевшего. В ходе досудебного расследования необходимо активно пользоваться правами потерпевшего (ст. 56 УПК Украины), в частности, заявлять ходатайства о проведении определенных следственных действий. Необходимо постоянно интересоваться, какое решение следователь принял по уголовному производству. Согласно УПК Украины, следователь, в случае закрытия уголовного дела, должен направить копию постановления потерпевшему (заявителю такая копия не направляется). Это постановление вы, как пострадавший, в 10-дневный срок можете обжаловать прокурору или следственному судье.  Во всех случаях, при возникновении непонятных для вас вопросов, вы можете проконсультироваться с нами — позвоните нам на 0 800 309 110, и мы проконсультируем вас, или напишите нам в Онлайн консультацию.

Не знаю, как вам, дорогие друзья, но нам с большим трудом удается представить себе начальника УТСЗН или УПФ, радостно спешащего на прием к прокурору или на допрос к следователю. Государственные чиновники всеми правдами и неправдами стараются по возможности избегать общения с отечественной правоохранительной системой, может им пора предоставить такую возможность?

Публикация подготовлена в рамках проекта «Обеспечение правовой защиты внутренне перемещённых лиц», который реализуется ОО “ДОНБАСС СОС” совместно с ГО “ПРАВОЗАХИСНА РАДА УКРАЇНИ” при поддержке Европейского союза. Содержание публикации не отображает официальной позиции Европейского Союза.